Sava odziņa, kariķējot kino un teātra profesijas un laikmetīgos tipāžus, ir katram, bet īpaši spoži «ņemas» Leščinskis netalantīga dramaturga, indīga kritiķa un Inese Kučinska vecējošas dīvas lomās. Ļoti asprātīgi.

— Zane Radzobe (“Ir” / “Mizantrops”)

MINHAUZENA PRECĪBAS

Minhauzens1Mārtiņš Zīverts
MUZIKĀLA LEĢENDA
Režisors – Valdis Lūriņš

V. Lūriņš, J. Peters un V. Zilveris atdzīvinājuši M.Zīverta romantisko sapņotāju un meli Minhauzenu, lai vēlreiz visiem apliecinātu, ka ērkšķaina ceļa galā tiek dāvāts Brīnums, Ulubele un Mīlestība. Kas tad šodien ir Minhauzena neiespējamo stāstu pamatā? Galvenokārt – ironija, jo tas ir vienīgais veids, kā eksistēt pasaulē, kura uzskata Tevi par nenormālu.

Par Jukuma lomu aktieris Rolands Beķeris saņēmis 2012./2013. gada “Spēlmaņu nakts” nomināciju “Gada jaunais skatuves mākslinieks”. Izrāde nominēta 2012./2013. sezonas “Spēlmaņu nakts” balvai arī nominācijā “Gada kostīmu mākslinieks” (L. Rolšteina)

Mierīgu vakaru Duntes muižā izjauc princeses un viņas pavadoņu ierašanās. Kopā ar raibo kompāniju ierodas arī Minhauzens, kuru visi pazīst kā lielāko meli un sapņotāju. Viņa stāsti sadusmo pils īpašnieci Jakobīni, bet uzjautrina pārējos viesus. Un tikai vienam cilvēkam Minhauzens spēj atklāt savu patieso dabu – ilgas pēc sapņu zemes Ulubeles, kurā paslēpties no ikdienas kņadas, kur vienmēr spīd saule, kur nabagais jūtas bagāts un ikviens spēj patiesi mīlēt…

Lomās:
Brīvkungs fon Minhauzens – Mārtiņš Kalita
Jakobīne – Everita Pjata
Sofija Frederika Amālija – Laura Jeruma vai Signe Ruicēna
Johanna Elizabete, Sofijas māte – Sigita Jevgļevska
Semjons Kirilovičs Nariškins – Edgars Pujāts
Kņazs Dolgorukovs – Armands Kaušelis
Saltikovs – Gatis Maliks
Irme, Jakobīnes aukle – Anita Kvāla
Uksens, augļotājs – Kaspars Kārkliņš
Kaina kundze – Anda Albuže
Jukums, Minhauzena pavadonis un kalps – Rolands Beķeris
Aktieru trupa – Viktors Ellers, Sandis Pēcis, Marģers Eglinskis, Edgars Ozoliņš, Pēteris Lapiņš, Ilze Trukšāne vai Agnese Jēkabsone, Ilze Jura un Anete Berķe

Komponists – Valdis Zilveris
Dziesmu tekstu autors – Jānis Peters
Scenogrāfs – Artūrs Arnis
Kostīmu māksliniece – Liene Rolšteina
Horeogrāfs – Alberts Kivlenieks
Gaismu mākslinieks – Rainers Kornhubers
Vokālais pedagogs – Normunds Kalniņš

Pirmizrāde 2013. gada 14. jūnijā

ATSAUKSMES par izrādi:
“Minhauzena precību” galvenajā varonī liriskā stīga jaušama visu laiku – Lindas Ģībietes recenzija laikrakstā “Kultūrzīmes”

Foto – Ziedonis Safronovs

 1. Artūrs says:

  Brīnišķīgi un interesanti izdevusies 106. teātra sezonas noslēguma pirmizrāde!:) Paldies visiem aktieriem un režisoram! Veiksmīgu gatavošanos 107.teātra sezonas jauniestudējumos!

 2. Irmis says:

  Paldies par skaisto veikumu!Tiešām svaiga pēcgarša pēc pirmizrādes.muzikālais bloks ar pārējo iet roku rokā!

  Skaista un talantīga Jakobīne,kā arī spēcīgs Minhauzens!

  Bravo Rolandam Beķerim,Edgaram Pujātam un Kasparam Kārkliņam!

  Paldies Lūriņam,man ļoti patīk viņa iestudējumi!

 3. Iveta says:

  Liels paldies par ļoti skaisto izrāde. Man ļoti patika šī izrāde. Malači esat!

 4. Nauris says:

  Prieks par Beķeri, turam īkšķus, lai nākamā sezona norit tikpat labi.

 5. Signe says:

  Visu cieņu god. režisoram, bet nesaprotu kāpēc viņš tā bīda to netalantīgo Jerumu?

 6. Laura says:

  Paldies visiem par izrādi! Pozitīvu emociju izraisošs darbs!
  Priecājos, ka mums Liepājā ir dziedoši aktieri! Divas stundas paskrēja nemanot.
  Iesaku visiem!

 7. aktrise says:

  liepājniekiem ir jādzied, jādejo – nu ideāli piestāv!
  izrāde pagāja tik ātri, gribējās vēl un vēl…
  ģeniāls Nariškins. un Beķeris jau sen nomināciju bija pelnījis!
  paldies!

 8. Bērzpurviete says:

  Deja, kustību plastika – lieliska, spoža, aizraujoša!!! Bet kas notiek ar aktieru runu?! Protams, nav vairs teatrālās runas laikmets, tomēr teksts līdz skatītājam aktierim būtu jānoraida. Pagaidām izrādi pēc izrādes lielākās daļas jauno akttieru neskaidrā dikcijā liek vilties.

 9. Elīna says:

  Paldies par izrādi! Prieks par savdabīgo skatījumu uz Zīverta tēliem.

  Aizrāva kustības, dažā dejā radot teju izrādi izrādē. Ārkārtīgi spilgta uz izrādes beigām deja ar ieročiem, vēstot vienlaikus par Minhauzena un Jukuma gaitām turkos, gan ko vairāk par plašāku par karu. Minētajā dejā kustības izstrādātas radot cīņas iespaidu vienlaikus paliekot sakārtotai dejai.

  Un vēl aktieru dziedājums! Edgara Pujāta skanīgā balss jau bija zināma, bet atklājums roķīgā Mārtiņa Kalitas balss, kas lika domāt gan par Liepājas muzikālo mantojumu, gan paša Minhauzena izstaigātajām takām.

  Vēlreiz paldies! Lai Minhauzenam līdz ar pārējo izrādes kolektīvu ilgas un priecīgas gaitas!

 10. talsiniece says:

  Paldies par jauko, muzikālo izrādi un interesantajiem tērpiem. Biju patiesi patīkami pārsteigta par Liepājas teātra jaunajiem aktieriem. Personīgi atmiņā palicis augļotājs Uksens, kuru meistarīgi atveidoja Kaspars Kārkliņš.

 11. rīdziniece says:

  M.Zīverta, iespējams, pati asprātīgākā, ģeniāliem dialogiem bagāta luga, Lūriņa režija.Ļoti labs izrādes apsolījums. Tiešām laba horeogrāfija, scenogrāfija, pieklājīga mūzika ar Zīverta lugā iederīgiem J.Petera tekstiem, lielisks Uksens, labs Nariškins un Jukums, taču pārējie… Sajūta , ka Nacionālā teātra skatuve ir drusku pa lielu un īsti neapdzīvojama, jo Minhauzens uz tās pazuda gan dziesmās, gan emocionāli tekstā ( īpaši stāsts Irmei par Ulubeli bija “nekāds”). Bez laba Minhauzena nav īstas lugas garšas.Arī Jakobīne šķita samāksloti vienveidīga runā, kaut dziedāja jauki.2.cēlienā izrāde ” nolūza”.

 12. Linda says:

  Paldies Liepājas teātrim par izrādi!
  Priecēja interesantā scenogrāfija, kostīmi, mūzika un tik labi iestudētās dejas (par ritmiski spēcīgo deju ar ieročiem vispār biju sajūsmā!)
  Nariškina (E. Pujāts), Uksena (K.Kārkliņš) un Jukuma (R.Beķeris) lomu izpildījums vispār izcils! Liels paldies par to!
  Vienīgais, kas diemžēl traucēja skatīties izrādi, bija, manuprāt, Jakobīnes atveidotājas E.Pjatas darbs, kura izvēlējusies tik neveiksmīgu, samākslotu, neiederīgu runas veidu un intonāciju, ka “krita” laukā no kopskata. Arī L.Jerumai (princese) būtu jāpiestrādā pie intonācijas – brīžiem veiksmīgas, bet brīžiem tā kā tukšas, nepiemērotas.

 13. Madara says:

  Luga bija nepārspējama. Priecājos, ka aizbraucu.

 14. Ieva says:

  Paldies Liepājas teātrim par brīnišķīgo izrādi!
  Manuprāt, viena no labākajām izrādēm, kas redzēta. Vēl pie tam jauka, jautra un vienkārši lieliska atpūta no ikdienas steigas.

 15. Valdis says:

  Laba izrāde! Slampes kultūras pilī ovācijas!!!

 16. Alma says:

  Biju vīlusies. Brīnišķīgā M. Ziverta luga pārvērsta līdz nepazīšanai, centrā parādot kņazu Nariškinu un naudas mijēju Uksenu. Pazudusi romantika par Ulubeli… Lēta un nesaprotama izrāde. Jāuzteic scenogrāfa un tērpu mākslinieces darbs.
  Man vēl atmiņā Dailes teātra uzvedums ar Viju Artmani un Hariju Liepiņu galvenajās lomās. Toreiz izrāde bija romantikas un mīlestības apdvesta…
  Tagad – lētums visas izrādes gaitā… Biju vīlusies!

 17. Gaits says:

  Paldies teatra vadībai par pamatotu ieceri-2015.gada martā šo izrādi noņemt no repertuāra! Tas ir kāds muļķīgs joks??? Kur ir lielais fantasts un sapņotājs Minhauzens ar jūtīgo sirdi un sapņu Ulubeli??? Vai tā var spēlēt Klasiku??? Kas noteik uz skatuves??? Tas pilnīgi noteikti nav 18.gs,tā nav Vidzeme,Dunte. Minhauzens un Jakobīne pārvērsti līdz nepazīšanai. Zīverts noteikti prasa dekorācijas!!! Baismi vērot šadu režiju. Uz skatuves maz kā palicis no Mārtiņa Zīverta. Režisoram, iestudejot dižgara darbu,vajadzēja pirms gadiem pakonsultēties pie Jūlija Bebrīša…Jutos nepatīkami pārsteigts. Atceros 1957. un 1988.gada iestudējumus Dailes teātrī-M.Martinsone,H.Spanovskis,M.Klētniece,V.Artmane…. Apjoms,šarms,dekorācijas,tērpi,lielais skats!!! Režisoram V.L. izdevies arī sagraut Zīverta dzirkstošos dialogus… Protams,uz skatuves ir kaut kas jauns,oriģināls,jūtams V.Lūriņa specifiskais rokraksts( var vilkt paralēles ar viņa iestudēto Sprīdīti). Priecē aktieru sniegums,savdabīgās dejas un kustības. Taču uz skatuves nav Mārtiņš Zīverts…

 1. Šim rakstam vēl nav nevienas atsauces.

Lai pievienot komentāru