2. novembrī Latvijas Radio pirmizrādi piedzīvos Noras Ikstenas romāna  „Jaunavas mācība” audioizrāde

2. novembrī Latvijas Radio pirmizrādi piedzīvos Noras Ikstenas romāna „Jaunavas mācība” audioizrāde

27 oktobris, 2021

2020. gadā, iesākoties pandēmijai, Liepājas teātra aktrisei Karīnai Tatarinovai radās iecere veidot Liepājas radio teātri, aktualizējot un Liepājas teātra aktieru balsīs liekot ieskanēties vairāku latviešu autoru darbiem. Kopš tā brīža darbs nav apstājies ne mirkli, ierakstot Paula Bankovska, Janas Egles, Sabīnes Košeļevas, Jāņa Joņeva un citu autoru darbus, kas savas pirmizrādes piedzīvoja Rietumu Radio ēterā, bet tagad atrodami arī Latvijas Radio arhīvā.  Par līdzšinējiem darbiem K. Tatarinova saņēmusi 2020. gada Liepājas Kultūras balvu.

Šobrīd – sadarbībā ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) pārvaldi un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālo atbalstu – ir realizēta viena no lielākajām iecerēm; turpinājumos, kas izskanēs 6 raidījumos Latvijas Radio 1 ēterā, ir tapusi Noras Ikstenas romāna „Jaunavas mācība” audioizrāde. Pirmizrādi tā piedzīvos 2. novembra vakarā (plkst. 22:05) un skanēs ik darba dienas vakaru līdz 9. novembrim.

„Jaunavas mācība” (2001) ir  trīs paaudžu sieviešu  (Ārijas – Astrīdas – Asnātes) skaudrs stāsts par laikmeta griežiem Latvijā, varas maiņām, alkām un sapņiem, par piederību un atgriešanos pie saknēm.

„Kad rakstīju „Jaunavas mācību”, domāju par gaismu, mūžību, mīlestību un labestību. Mana sirds priecājas, ka tieši šajā trauslajā labā un ļaunā cīņas laikā to vēlreiz pamanījis Liepājas teātris un Karīna Tatarinova, veidojot radiolasījumu „Jaunavas mācībai”. Kluss un gaišs paldies,” par sadarbību saka N. Ikstena.

„Raidlugas man liekas vēl iedarbīgākas par izrādi vai kino,” uz jautājumu, kāpēc pievērsusies radio teātrim, atbild Karīna Tatarinova. „Vizuālā informācija ļoti ātri un viegli sagremojas, jo tas ir primārais, ko cilvēks ir iemācījies uztvert. Ar redzi. Audio jeb tas, ko tu dzirdi, – tur jau darbojas sintēze. Un tā unikālākā lieta – tā bilde tik un tā būs tikai un vienīgi tavējā. Tāpēc, ka tā ir tava pieredze, tas ir tas, ko tu esi redzējis, jutis, sadzīvojis, tas rezonē uz tevi tikai tā, kā var rezonēt uz tevi. Līdz ar to tu kā klausītājs esi līdzautors, un tas ir fantastiski.”

Šoreiz ar Liepājas teātra aktieriem sadarbojās arī viesmākslinieki un šajā Liepājas radio teātra iestudējumā piedalās aktieri – Agnija Dreimane, Madara Botmane, Inese Kučinska, Leons Leščinskis, Sandis Pēcis, Anita Kvāla, Signe Dancīte, Regnārs Vaivars, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Kaspars Gods, Jorens Šteinhauers, Anda Albuže, Laura Jeruma, Inga Siliņa, Mārtiņš Kalita, Kārlis Dreiblats; kā aktrise pati piedalās arī ieraksta režisore Karīna Tatarinova. Ierakstam skaņu režiju veidojis Jānis Straume, kurš sarakstījis darbam arī oriģinālmūziku.

Ieraksts tapis Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas ierakstu studijā, savukārt visu darba procesu fotogrāfijās iemūžinājis Armands Kaušelis.