“Hanana”, “Ragana”, “Malēnieši” un “Pūt, vējiņi!” – jau augustā Rīgā!

“Hanana”, “Ragana”, “Malēnieši” un “Pūt, vējiņi!” – jau augustā Rīgā!

27 jūlijs, 2012

Lai arī Liepājas teātris oficiāli savu 106. sezonu atklās 14. septembrī, augustā Rīgā notiks vairākas viesizrādes – liepājnieki skatītājiem piedāvās gan iecienītus un novērtētus darbus no iepriekšējām sezonām, gan pagājušās sezonas jauniestudējumus. Kopumā Rīgā tiks rādīti 4 iestudējumi – gan Nacionālajā, gan Dailes, kā arī Mežaparka Zaļajā teātrī.

Pirmo iestudējumu – nu jau par Liepājas teātra Zelta fonda kļuvušo izrādi „HANANA” (sešas „Spēlmaņu nakts” nominācijas) – kuru iestudējis Dž.Dž.Džilindžers, varēs noskatīties 2. augusta vakarā Nacionālajā teātrī. Vienas ģimenes, kuras centrs nenoliedzami ir Ausma (Inese Kučinska) – sieviete, kuras rīcību nosaka sirds, ne morāles likumi, un spēja dzīvot tālāk, lai notiktu, kas notikdams, ikdiena viena gada garumā.

Savukārt 3. augustā plkst. 19:00 teātra skatuvi pārņems kaislības senlaiku garā iestudējumā „RAGANA”, kurš tika nominēts „Spēlmaņu nakts” balvai piecās nominācijās (tai skaitā – „Labākā izrāde” un „Labākais režisors”).

Meža mājiņā savas dienas mierīgi un saskanīgi vada sieva (Inese Kučinska – „Spēlmaņu nakts” balva nominācijā „Gada aktrise”) un vīrs (Egons Dombrovskis). Viss, ko viņi vēlas, ir iegūt labklājību. Lai to izdarītu, vīrs tirgojas ar kontrabandas precēm. To uzzina jaunais robežsargs (Kaspars Gods), kurš nolemj vīru un sievu atmaskot. Lai to nepieļautu, vīrs mudina sievu robežsargu savaldzināt. Tas sievā atmodina tādas jūtas, par kuru esamību viņa agrāk nav nojautusi. Pamazām visi trīs tiek ierauti postošā kaislību virpulī, no kura izkļūt vairs nav iespējams.

Paralēli iestudējumam „Ragana” 3. augustā plkst. 19:00 liepājnieki pirmo reizi viesosies Mežaparka Zaļajā teātrī, kur skatītājiem piedāvās iepriekšējās sezonas pēdējo jauniestudējumu – Raiņa un J. Zvaigznītes joku stāstus – karnevālu latviešu garā „MALĒNIEŠI”. Režisora Jura Rijnieka veidotais iestudējums ar Nika Matvejeva orģinālmūziku pirmizrādi piedzīvoja pavisam nesen – 15. jūnijā.

Izrāde dod iespēju pasmaidīt pašiem par sevi, kas mūsdienās ir tik ļoti nepieciešams. Tā ļauj ielūkoties malēniešu paradumos, uzzināt viņu domas par dažādām lietām un procesiem, un pasmaidīt par viņu „gudrību”, jo ne jau parasti ļaudis pazudušu runu mēģina no zemes izrakt ar lāpstām vai nupat uzceltajā, bet bez gaismas palikušajā rātūzī, saules gaismu ar maisiem sanest. Bet centrā ir stāsts par nedaudz vientiesīgo, bet lādzīgo un lempīgo Odumu no Vucansētas, kurš savā ceļā satiek izmanīgo plenderi no Rīgas – Cīruli-Vīruli un dodas viņam līdzi uz Daugavpili – gudrības mācīties un sievu sameklēt.

Galvenās – Oduma – lomas atveidotājs Gatis Maliks par darbu šajā iestudējumā saņēmis „Spēlmaņu nakts” nomināciju „Gada jaunais skatuves mākslinieks”.

Viesizrādes noslēgsies Dailes teātrī, kur no 16. līdz 19. augustam 5 izrādēs tiks izdzīvoti Baibas, Ulda, Zanes un Gatiņa likteņi Kārļa Lāča, Jāņa Elsberga un Evitas Mamajas mūziklā „PŪT, VĒJIŅI!”. Dž.Dž.Džilindžera iestudējums šosezon saņēmis piecas „Spēlmaņu nakts” nominācijas: “Gada muzikālā izrāde”, “Gada jaunā skatuves māksliniece” (E. Pjata par Baibas un A. Jēkabsone par Zanes lomu), “Gada scenogrāfs” (M. Vilkārsis), “Gada kustību mākslinieks” (I. Krasovska) un “Gada kostīmu mākslinieks” (I. Vītoliņa). Izrāde saņēmusi arī raidījuma “100g kultūras” balvu “Kilograms kultūras” nominācijā “Teātris”.

Biļetes uz visiem iestudējumiem vēl iespējams iegādāties teātru un Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā, kā arī elektroniski www.bilesuparadize.lv.