Harija Liepiņa balva – Egonam Dombrovskim!

Harija Liepiņa balva – Egonam Dombrovskim!

23 februāris, 2015

Starptautiskajā teātra dienā, 27. martā, tiks pasniegta Harija Liepiņa balva. Balvu reizi gadā piešķir Latvijas Teātru darbinieku savienība (LTDS) aktierim par izcilu, spilgtu aktierdarbu iepriekšējo sezonu laikā. Šogad balva piešķirta Liepājas teātra aktierim Egonam Dombrovskim.

Vairākas reizes izvirzīts „Spēlmaņu nakts” balvai dažādās nominācijās – 2004./2005. gadā „Labākais aktieris” (par Leofrolda Brempeļa lomu izrādē „Par Purna tiesu”); 2010./2011. gadā „Labākais aktieris otrā plāna lomā” (par Doka lomu L. Bernsteina mūziklā „Vestsaidas stāsts”). Balvu saņēmis 2006./2007. gada „Spēlmaņu naktī” nominācijā „Labākais aktieris” par trim lomām – Jans (D. Kings „Killlera dienasgrāmata”), Voiņickis (A. Čehovs „CV. Tēvocis Vaņa) un Vilcēns (G. Landau „Sniegbaltītes skola”). 2009. gadā saņēmis arī Latvijas Profesionālo aktieru apvienības (LaPAA) balvu „Āksta cepure”.

Pie izcilākajām aktiera lomām vēsturiskā šķērsgriezumā pieskaitāmas: Jurčiks izrādē „Hanana”, Voiņickis izrādē „CV. Tēvocis Vaņa”, Vīrs izrādē „Ragana”, Vilcēns izrādē „Sniegbaltītes skola”; Jans izrādē „Killlera dienasgrāmata”, Zilovs izrādē „Pīļu medības”, taču tās ir lomas, par kurām pēdējo gadu laikā runāts nepārtraukti.

Aktiera daudzveidību un spēju iejusties jebkurā tēlā, spilgti atklāj viņa pēdējo sezonu darbi – Didzis mūziklā „Pūt, vējiņi!” („Ne Egona Dombrovska Didzim, ne Ineses Kučinskas Mātei sižetiski it kā nav atvēlēts daudz vietas, tomēr aktieri ar savu harizmu pilnībā pārņem skatuvi.” Zane Radzobe); Gubeta izrādē „Lukrēcija Bordžija” („E. Dombrovskis zīmē ļaundara – miesassarga tēlu lakoniskiem, precīziem trāpījumiem.” Ilze Kļaviņa); („Fascinējošs aukstasinīgā un savas jūtas meistarīgi slēpjošā Gubetas lomā ir Egons Dombrovskis.” Līga Ulberte); Pudiķis izrādē „Indulis un Ārija” („Ir vajadzīgs īpašs šarms un pievilcība, lai šādu kustību tīklojumā izdotos notvert skatītāja uzmanību. Vislabāk tas izdodas Egona Dombrovska Pudiķim.” Valda Čakare) u.c.

Tomēr par aktiera virsotni pēdējā gada laikā jāuzskata Vinstona Smita atveidojums izrādē „1984”.
Izrādei „1984” izcilus vārdus veltījuši teātra profesionāļi, recenzijas tikušas publicētas visos lielākajos Latvijas medijos, īpaši akcentējot E. Dombrovska veikumu iestudējumā: „E. Dombrovskis Vinstona lomā ir izcils. Viņš nospēlē raksturu attīstībā – no kaismīga opozicionāra, kas ar savu ticību, enerģiju un personības spēku uzlādē nospiedošo nebrīves gaisu, līdz cilvēkam – vrakam ar apdzisušu skatienu.” (Līvija Dūmiņa „Deviņi dažādu paaudžu aktieri strādā vienādi spēcīgā, enerģiskā intensitātē, bet izrādes emocionālais centrs tomēr ir E. Dombrovska spoži nospēlētais Vinstons” (Līga Ulberte); „Pateicoties E. Dombrovska precīzajam aktierdarbam, teju neticamā caurspīdīgumā ieraugām Vinstona domāšanas procesu. Rodas izjūta, ka loma ir rakstīta tieši šim aktierim” (Dita Jonīte); „Viena no E. Dombrovska labākajām lomām vispār, ko viņš ir nospēlējis savā aktiera karjerā. Egons ir absolūtais aktieris, kurš var nospēlēt pilnīgi visu” (Līga Ulberte).

Iestudējums „1984” aktierim bija pirmā satikšanās ar režisori Lauru Grozu-Ķiberi, kura aktieri raksturo šādi: „Aktierim Egonam Dombrovskim, manuprāt, vairs nav sevi jāpierāda kā ļoti jūtīgu un vienlaicīgi ar ārkātīgu jaudu apveltītu aktieri, kurš spēj iemiesot vissarežģītākos raksturus. Egonam atliek vien tajā visa nepazaudēt sevi un savu veselību, jo viņš to dara tik sirsnīgi un pašatdevīgi, ka pēdējais par ko domā ir viņš pats. Šāda mīlestība uz profesiju, manuprāt, ir vienīgā patiesā panākumu ķīla, bet kaut nedaudz lielāka saudzība pret sevi pašu, Egonam nenāktu par ļaunu. Tāpēc ik katra atzinība, šim talantīgajam un ar milzīgajām darba spējām apveltītajam aktieriem, nebūs par daudz.”

Balvu kandidātus iesniedz Latvijas profesionālie teātri, bet balvu laureātus nosaka biedrības Latvijas Teātra darbinieku savienības valde aizklātā balsojumā. Šogad Lilitas Bērziņas balvu saņems Jaunā Rīgas teātra aktrise SANDRA KĻAVIŅA, Helēnas Tangijevas Birznieces balvu saņems baleta dejas pedagoģe un vēsturniece GUNTA BĀLIŅA, Eduarda Smiļģa balvu saņems režisore INDRA ROGA.

MĪLAM UN LEPOJAMIES!

[nggallery id=100]