Jau izsenis ir zināms, ka ikvienā teātrī ir īpaša vieta, kur mākslinieki var dziļāk ievilkt elpu un sarunās rast iedvesmu jauniem darbiem un idejām. Dāmas un kungi, Liepājas teātra “Pīpētavas sarunas“!
Sēž cilvēks āliņģī, cīnās savos 42 gados ar pusmūža krīzi, negrib Romeo spēlēt, guļ uz savas mašīnas jumta teltī un atceras, kā bija Selindžeram būt, un, cik labi vidi pamainīt. Un tad, hop, attopas Liepājā, Edgaru ‘Purva bridējā‘ spēlējot un saka: “Galvenais, ka sirsniņa saiet ar galvu kopā”. Pīpētavas sarunās viesojas Dailes teātra aktieris Gints Grāvelis.
Viešņa Laura Groza – par pašas mīļākajām izrādēm un izrādēm, kas viņai pašasprāt nav izdevušās, vēlreiz par nodricelēto tēmu ‘sieviete – režisore’ un honorāru atšķirībām teātrī. Par to, cik svarīgi mazgāt matus, kuri ir labākie opernami Eiropā, retrospektīvs skats uz bohēmu Liepājas smiltīs, nesaprotamais Strindbergs un kas skatītāju sagaida mūziklā ‘Teātris / vairāk par dzīvi’.
Citas podkāsta “PĪPĒTAVAS SARUNAS” epizodes meklē šeit: Patreon vai šeit: YOUTUBE, vai šeit: SPOTIFY
Bariņš bijušo klasesbiedru pārceļ klases salidojumu uz tikšanos online videočatā, jo ikdienas skrējienā satikties klātienē kļūst arvien sarežģītāk, turklāt pilsētā noticis terorakts, kā dēļ iziet ielās nav droši. Tikšanās ir kopīgu atmiņu un pārdzīvojumu pilna, sentimentāli jautra, taču mazpamazām tā kļūst arvien provokatīvāka citam pret citu, pārbaudot visu iesaistīto vērtības, runājot par vārda brīvību, demokrātiju, vairāk vai mazāk liberāliem uzskatiem un, protams, globālo sasilšanu… Kā visi justos, ja viņu teiktais pēkšņi tiktu pavērsts pret viņiem? Laikā, kad mēs visi zinām, kādiem mums jābūt un kādas vērtības jāpārstāv sabiedrības priekšā, kļūst arvien grūtāk palikt līdz galam patiesiem pret sevi, un kā izbēgt no domas, ka mēs tiekam kontrolēti un kāds, līdz ar to, ir nodevējs?
Izrādi skaties Liepājas teātrī! Biļetes vari iegādāties šeit: BIĻEŠU PARADĪZE
Lomās: Laura – Everita Pjata-Gertnere. Pēteris – Edgars Ozoliņš. Artis – Rolands Beķeris. Dāvids – Gatis Maliks. Aleksandrs – Kaspars Kārkliņš.
Izrādei “Vienaldzības gadsimts” tapusi arī digitālā versija, pateicoties VKKF projekta mērķprogrammas “KultūrElpa” piešķirtajam finansējumam, turklāt – digitālajai izrādei izveidoti titri, lai to būtu iespējams noskatīties arī cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Saziņai: pārdošanas projektu vadītāja Anna Kalita, tālrunis: 26788690, e-pasts: anna.kalita@liepajasteatris.lv
Noskaties arī sarunu ar izrādes veidotājiem un aktieriem. Saruna tapusi 2020.gada janvārī.
Ja kādam rodas jautājumi par Patakoļako vārdu, tad viss ir pavisam vienkārši. Kad Patakoļako piedzima, māmiņa viņu gribēja saukt par Patu, tētis par Koļu, vecmāmiņa, to izdzirdot, iesaucās “ko?!”, un vectētiņš apmierināti pieņēma lēmumu – Patakoļako
Puteklīte Patakoļako ir senas teātra putekļu dzimtas atvase, kuras pārziņā ir virpuļošana teātra prožektoru gaismā un skatītāju degunu kņudināšana brīžos, kad tas vismazāk tiek gaidīts. Kad teātrī izrādes netiek rādītas un galaicība pārņēmusi puteklītes prātu, Patakoļako ir izlēmusi apciemot savus draugus – bērnu izrāžu tēlus – Putnubiedēkli, Resnīti, krustmāmiņu Kukurūzvālīti, lācēnu Mišku un citus! Ceļojumā pie draugiem Patakoļako aicina līdzi visus mūsu skatītājus, jo draugi ir tie, kuri allaž palīdz atrisināt nebūšanas un sajusties omulīgāk.
Puteklītes lomā iejūtas aktrise Everita Pjata-Gertnere, kura par darbu šajā projektā saka: „Jūtos kā teātra mazais gariņš. Lielu entuziasmu dod tas, ka ir un būs iespēja iepriecināt teātra mazos apmeklētājus, kas ir brīnišķīgi skatītāji. Man pašai arī šis ir aizraujošs izaicinājums meklēt sevī jaunas šķautnes, izteiksmes līdzekļus, kā sarunāties ar teātra skatītāju. Teātra Puteklīte Patakoļako ir optimistisks delveris, kurš nebaidās būt tāds kāds ir. Puteklīte ir mazliet apjukusi, jo pierastie ikdienas pienākumi, kas paaudžu paaudzēs pildīti, uz laiku ir atlikti sakarā ar ārkārtas stāvokli valstī. Tādēļ viņa zinātkāri dodas ciemos pie saviem draugiem, izmantojot to, ka ir Puteklīte, un var aizceļot jebkur. Ar mērķi iegūt jaunas un interesantas zināšanas, apgūt dažādus jaunus, praktiskus darbiņus un izzināt jaunas iespējas sevi izklaidēt.”
Dramaturģe un idejas autore Rasa Bugavičute-Pēce. Režisors – Mārtiņš Kalita. Puteklītes lomā aktrise Everita Pjata-Gertnere. Sērijām tapt palīdzēja Dainars Albužis, Milda Ziemane, Normunds Kalniņš, Ēriks Gertners, Justīne Grinberga, Anna Kalita un Liepājas teātra aktieru kolektīvs.
Citas “PATAKOĻAKO” sērijas meklē šeit: YOUTUBE
2020. gadā Liepājas teātra aktrisei Karīnai Tatarinovai radās iecere veidot Liepājas radio teātri, aktualizējot un Liepājas teātra aktieru balsīs liekot ieskanēties vairāku latviešu autoru darbiem. Kopš tā brīža darbs nav apstājies ne mirkli.
Piedalās aktieri – Inese Kučinska, Signe Dancīte, Gatis Maliks, Mārtiņš Kalita. Ieraksta režisore Karīna Tatarinova. Ierakstam skaņu režiju veidoja Ģirts Siliņš un Milda Ziemane. 2020.gada ieraksts.
2021.gada novembrī Latvijas Radio 1 ēterā izskanēja Noras Ikstenas romāna “Jaunavas mācība” audioluga, kas tapa Liepājas radio teātrī sadarbībā ar Liepājas speciālās ekonomiskās zonas pārvaldi un Liepājas Kultūras pārvaldes finansiālo atbalstu.
Sērijas pieejamas Latvijas Radio mājas lapā:
1. sērija
2. sērija
3. sērija
4. sērija
5. sērija
6. sērija
Šoreiz ar Liepājas teātra aktieriem sadarbojās arī viesmākslinieki. Liepājas radio teātra iestudējumā “Jaunavas mācība” piedalījas aktieri – Agnija Dreimane, Madara Botmane, Inese Kučinska, Leons Leščinskis, Sandis Pēcis, Anita Kvāla, Signe Dancīte, Regnārs Vaivars, Kaspars Kārkliņš, Armands Kaušelis, Kaspars Gods, Jorens Šteinhauers, Anda Albuže, Laura Jeruma, Inga Siliņa, Mārtiņš Kalita, Kārlis Dreiblats; kā aktrise pati piedalījas arī ieraksta režisore Karīna Tatarinova. Ierakstam skaņu režiju veidoja Jānis Straume, kurš sarakstījis darbam arī oriģinālmūziku.
Digitālā video performance dod unikālu iespēju piedzīvot koncertu / performanci “Orbīta. Čaklais” no Liepājas teātra skatuves jebkurā vietā un laikā. Jāklausās caur austiņām!
Šī ir mākslinieciski augstvērtīga kultūras produkta digitālā versija, kas tapusi, sadarbojoties dažādu nozaru mākslas profesionāļiem. Performance apvieno sevī gan dzeju, gan mūziku, kas īpaši radīta šim gadījumam, iedvesmojoties no Māra Čaklā dzejas. Digitālā 360 grādu video performance dod unikālu iespēju piedzīvot koncertu / performanci no Liepājas teātra skatuves jebkurā vietā un laikā.
Performances pamatu veido Čaklā dzejoļi. Izmantojot novatoriski skaniskus paņēmienus, grupa “Nejauši” (Roberts Dinters / Valdis Skarevičs) ir radījusi mūziku, kura gaismu un video mākslinieka Dainara Albuža mijiedarbībā ir kā audiovizuāla scenogrāfija Māra Čaklā dzejai, ļaujot vienviet sastapties klasikai un mūsdienām. Muzikālā eksperimenta saturu papildina Karīnas Tatarinovas atlasītie un interpretētie Čaklā dzejoļi. Arī Karīnas balss tiek papildināta ar ģitāras efektiem un virzīta telpā, kā arī viņa pati skan un virzās telpā, kas savukārt papildina telpiskās skaņas pieredzi. Performances laikā dzejas dueli teātra zālē izspēlē arī Liepājas teātra jaunie aktieri.
Performance izveidota ar telpisku skaņu. Telpiskošanai izmantota nestandarta daudzkanālu skaņas sistēma. 13 skaļruņi: 6 platjoslas skandas, 2 subvuferi, 5 kontaktskaļruņi, kas pielikti vijolēm, čellam un izvietoti telpā dažādās vietās, tādējādi katrā vietā nodrošinot citādu skanējumu, radot telpiskas skaņas pieredzi. Mūzika ir daudzu muzicēšanas veidu kombinācija. Tiek izmantotas speciāli sagatavotas klavieres, kas ir īpaši noskaņotas (atskaņotas), to stīgas papildinātas ar skrūvēm un citiem priekšmetiem skaņas mainīšanai; izmantota arī ģitāras spēlēšana ar lociņu. Arī “Nejauši” raksturīgā spēlēšana ar ģitāras pedāļiem kā ar pamatinstrumentu skaņas veidošanā, kā skaņas avotus izmantojot gan instrumentus, kas nav ģitāra, gan pašoscilējot pašus efektu pedāļus, pārvēršot pašu pedāli par mūzikas instrumentu.
Papildinformācija: Lai labāk izdzīvotu 360 grādu video iespējas, nepieciešama sava viedierīce (telefons, planšete, dators) – šādi performanci iespējams skatīties vairākas reizes, katru reizi to piedzīvojot atšķirīgu. Lai novērtētu un izbaudītu telpiskoto 3D skaņu, performanci jāklausās caur austiņām!
Saziņai: pārdošanas projektu vadītāja Anna Kalita, tālrunis: 26788690, e-pasts: anna.kalita@liepajasteatris.lv