Pēdējo reizi Liepājā – izrāde “Zelta pods”!

Pēdējo reizi Liepājā – izrāde “Zelta pods”!

10 marts, 2016

1. aprīlī pēdējo reizi Liepājā tiks spēlēta E.T.A. Hofmaņa laicīgā pasaka pieaugušajiem „Zelta pods”; pēc tam izrādi skatītāji varēs noskatīties vēl tikai vienu reizi – 5. jūnijā, kad tiks rādīta viesizrāde Rīgā – Latvijas Nacionālajā teātrī. 7 „Spēlmaņu nakts” balvām nominēto iestudējumu Liepājā veidoja režisors Jans Villems van den Boss.

Šī ir izrāde, kas uz brīdi liek aizmirst prāta racionālos apsvērumus un ļauties pasakas burvībai, jo gluži kā visā E.T.A. Hofmaņa daiļradē, arī šajā darbā līdzās pastāv divas pasaules – reālā un mītiskā, nojaucot jebkādas robežas starp realitāti un fantāziju.

„Zelta pods” ir stāsts par studentu Anselmu, kurš, zaļo čūskiņu dziesmu savaldzināts, iemīlēsies daiļajā Serpentīnā, pat nenojaušot, kādas brīnumu un smieklu pilnas pasaules durvis pavērs šīs jūtas…

„Anselms joprojām ir kā bērns, viņš nav zaudējis bērnišķīgumu sevī. Nav nekā neparasta faktā, ka čūskas sarunājas, vējš dzied. Kad es pats esmu laimīgs, kad esmu vienots ar dabu, redzu mākoņos visskaistākās formas, jūtu saules glāstus un koku šalcošās dziesmas. Kad steidzos, vai esmu iegrimis pagātnē, vai esmu apsēsts ar darāmajiem darbiem, palaižu garām notiekošos brīnumus. Mums šķiet, ka realitāte ir mūsu sarežģītās attiecībās ar pagātni, mūsu pūles pēc labākas rītdienas, jo mēs vienkārši neprotam baudīt mirkli,” veidojot iestudējumu, stāstīja režisors.

Anselma lomu iestudējumā atveido Rolands Beķeris, par kuru teātra kritiķe Mārīte Gulbe rakstījusi: „R. Beķeris ir viscaur ēterisks, trausls jurisprudences students – aktiera trauslais stāvs, lokanā plastika perfekti parāda arī jūtīgo, iespaidiem pakļāvīgo un naivi aizkustinošo jaunā cilvēka dvēseli.” Pārējās lomas iestudējumā atveido Inese Kučinska, Egons Dombrovskis, Anete Berķe, Kaspars Kārkliņš, Edgars Ozoliņš, Everita Pjata, Mārtiņš Kalita, Pēteris Lapiņš, Sigita Jevgļevska, Ilze Jura, Ilze Trukšāne, Anda Albuže, Armands Kaušelis.

„Zelta poda” fantāzijas pilno pasauli radīja scenogrāfs un video mākslinieks Māris Kalve, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, horeorāfe Inga Raudinga, komponists Andris Vilcāns, dziesmu tekstu autors Andris Akmentiņš, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis un grima māksliniece Maija Gundare.