Pēdējo reizi “Ziloņcilvēks”!

Pēdējo reizi “Ziloņcilvēks”!

29 janvāris, 2020

Ceturtdien, 13. februārī, Liepājas teātrī pēdējo reizi tiks spēlēta cilvēka drāma „Ziloņcilvēks”. Izrādi 2016. gadā iestudēja režisore Laura Groza-Ķibere, galveno – Džona Merika lomu – uzticot aktierim Egonam Dombrovskim.

Režisore respektēja autora piezīmi par to, ka aktierim, kurš atveido Meriku, nav nedz īpaša grima, ne tiek izmantoti citi mākslīgi paņēmieni, kā vien paša ķermenis. Toreiz, strādājot pie lomas, E. Dombrovskis atzina, ka tas viņam ir liels izaicinājums, jo tēla fiziski kroplais ķermenis uzliek savus nosacījumus, bet mēģinājuma procesā tā kļuvusi mīļa, jo Džons Meriks ir ārkārtīgi gaišs tēls.

Novērtējot E. Dombrovska veikumu, „Spēlmaņu nakts” žūrija piešķīra viņam balvu kategorijā „Gada aktieris”.

„E. Dombrovska veikums Merika lomā ir vienlaikus apskaužams un līdzjūtību raisošs. Aktiera atvērtība, jūtīgums pret atveidojamā cilvēka iekšējo pasauli vai, kā viņš pats saka, “lomas izlaišana caur sirdi” uz skatuves rada tēlu, kam spēles laikā ir dota vara pārveidot apkārtējo dvēseļu siluetus un likt gandrīz fiziski zālē sēdošajiem sajust tās ciešanas, ko viņa varonim novēlējis liktenis. Uz skatuves ir radīts paliekošs tēls, kas ierakstīsies Dombrovska izcilo lomu listē,” pēc pirmizrādes rakstīja kritiķis Normunds Akots. „Kad jūsma par formu aprimst, apbrīna par Egona Dombrovska darbu nerimst,” uzsvēra Līvija Dūmiņa.

Ziloņcilvēks – tā apkārtējie iesaukuši Džonu Meriku viņa kroplā, iedzimtās slimības deformētā ķermeņa dēļ. Meriks pelna iztiku savai eksistencei, ļaujot izrādīt sevi pūlim, kas maksā par iespēju ieraudzīt šo dīvaino radījumu. Kad viņu – pamestu un bezpalīdzīgu – atrod Londonas ārsts Frederiks Trīvss (Edgars Ozoliņš) un ļauj viņam uzturēties savā klīnikā, aiz deformētās ārienes atklājas talantīgs cilvēks ar skaistu dvēseli.

Pie izrādes veidošanas strādāja arī scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis, kopīgi radot stilizētu 19.gadsimta vidi, kurā notiek iestudējuma darbība. Īpašu noskaņu iestudējumam piešķir arī Kārļa Auzāna oriģinālmūzika. Pie iestudējuma strādājusi arī horeogrāfe Liene Grava un video mākslinieks Artis Dzērve.

Izrādē piedalās arī aktieri – Inese Kučinska, Laura Jeruma, Kaspars Kārkliņš, Mārtiņš Kalita, Rolands Beķeris, Gatis Maliks un Kaspars Gods.