Runā Liepājas teātris: atpakaļ nākotnē!

Runā Liepājas teātris: atpakaļ nākotnē!

27 oktobris, 2015

Pēc mēneša Liepājas teātrī gaidāma kārtējā pirmizrāde – Viestura Meikšāna režijā top Aleksandra Ostrovska luga “Vilki un avis” (izrādes nosaukums “Portreti. Vilki un avis”). Tieši tāpēc šoreiz mazliet paceļosim laikā un palūkosim, kāda ir A.Ostrovska lugas līdzšinējā vēsture, pavisam nedaudz tādējādi iezīmējot tās tuvāko nākotni, kas gaidāma mūsmājās.

“Vilki un avis” ir komēdija piecos cēlienos, kas sarakstīta 1875. gadā, kas nozīmē, ka šogad luga svin savu 140. jubileju. Lai skan skaļi aplausi! Pirmais lugas iestudējums norisinājies tā paša gada 8. decembrī Pēterburgā, Александри́нский театр. Kopš tā laika luga iestudēta neskaitāmas reizes kā tās dzimtajā valstī, tā arī ārpus Krievijas robežām, nezaudējot aktualitāti un nepieciešamību runāt par lugā minētajām tēmām, kaut piedzīvoti (ārēji) visdažādākie laiki. Iemesls, kāpēc tā noticis ir apbrīnojami vienkāršs – lugas centrālā tēma ir par neizbēgamo dilemmu, ar kuru mēs saskaramies arī šodien – kā cilvēkam dzīvot attiecībās ar pārējiem, ja jebkurš no mums šai pasaulē dzimis tik vientuļš. Turklāt tēma izklāstīta lasītājam un skatītājam viegli uztveramā, mazliet komiskā manierē. Luga piedzīvojusi arī sešus ekranizējumus, no kuriem pēdējais uzņemts 2006. gadā ar nosaukumu “Krievu nauda” (“Русские деньги”).

Interesanti, ka luga tapusi pēc ļoti konkrētu prototipu parauga. Piemēram, Meropas Davidovnas Murzaveckas prototips ir reiz reāli dzīvojusi klostera priekšniece Mitrofanija (baronese P.G.Rozen) – barona G.V.Rozena meita. Pret viņu, par spīti augstdzimtībai un tituliem, 1874. gada oktobrī Maskavas rajona tiesā tika izskatīta lieta, saistībā ar apsūdzībām par dokumentu viltošanu, krāpšanos un svešas mantas piesavināšanos. Tā kā, ja labi vēlamies un tā vieglāk saprast, ka katra luga ir par reāliem cilvēkiem, pie šīs lugas droši varam rakstīt Holivudā tik veiksmīgi pārdoto teikumu: “Balstīts patiesos notikumos”.

Ieintriģējām? Mēs ļoti ceram, ka tā. Nākamajās pirmdienās parunāsimies ar mūsu teātrī topošā iestudējuma galvenajiem varoņiem.

Tiekamies!
Jūsu Liepājas teātris

Informācija par Liepājas teātrī topošo izrādi – //liepajasteatris.lv/liepajas-teatri-top-izrade-portreti-vilki-un-avis/#more-12706
Lugas “Vilki un avis” teksts oriģinālvalodā – https://ostrovskiy.biografy.ru/volki-i-ovtsy.html
Informācija par baronesi P.G.Rozen – https://ru.wikipedia.org/wiki/Митрофания_(Розен)
Informācija par baroneses tēvu – https://ru.wikipedia.org/wiki/Розен,_Григорий_Владимирович