“Spēlmaņu nakts” balvai nominētās izrādēs Rīgā!

“Spēlmaņu nakts” balvai nominētās izrādēs Rīgā!

1 augusts, 2019

Oktobra sākumā Liepājas teātris viesosies Rīgā, lai Latvijas  Nacionālajā teātrī parādītu skatītājiem savus labākos pagājušās sezonas iestudējumus, kas nominēti “Spēlmaņu nakts” balvai dažādās kategorijās.

5. oktobrī plkst. 13:00 un 18:00 skatītājiem tiks piedāvāta režisora Valtera Sīļa veidotā izrāde “Liepāja – Latvijas galvaspilsēta”, kas pretendē uz balvām 6 nominācijāstai skaitā – “Gada lielās formas izrāde” un “Gada režisors”. Izrādei par pamatu ņemta dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces luga, kas tapusi Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros. Izrādes dramaturģisko materiālu veido vairāki īsi stāsti, kas rasti 1919. gada periodikā par laiku un notikumiem, kas norisinājušies Liepājā, kamēr šeit atradās Latvijas pagaidu valdība ar Kārli Ulmani priekšgalā. Tas ir stāsts par cilvēkiem, kuri dzīvoja šajā vēsturiski tik sarežģītajā laikā – gan Latvijas kultūras vēsturē labi zināmām personībām, gan vienkāršajiem pilsētas iedzīvotājiem.

Iestudējumā iesaistītie aktieri katrs atveido vairākas lomas – te kļūstot par stāstniekiem, te atveidojot kāda cita stāstīto notikumu varoņus. Par darbu šajā izrādē balvai kā otrā plāna aktieris nominēts Mārtiņš Kalita.

6. oktobrī plkst. 11:00 prieka spēli bērniem un viņu vecākiem centīsies iemācīt Polianna, kas ir Dž.Dž.Džilindžera veidotās izrādes galvenā varone. Izrāde nominēta “Spēlmaņu nakts” balvai 2 nominācijās – tai skaitā – “Gada izrāde bērniem”. Liepājas teātra skatuves versiju radījusi dramaturģe Justīne Kļava, par pamatu ņemot Eleonoras H. Porteres romānu, kas ir kļuvis par amerikāņu bērnu literatūras klasiku un ir pazīstams visā pasaulē.

Kādā depresijas māktā pilsētā ierodas vienpadsmit gadus veca meitene Polianna, lai ar prieka spēles palīdzību pierādītu apkārtējiem, ka pasaule ir ļoti jauka vieta, kurā dzīvot. It sevišķi krustmātei Pollijai, kura nocietinājusi savu sirdi un neļaujas nedz priekam, nedz emocijām.

Izrāde māca skatītājiem gan prieka spēli, gan arī to, kā samierināties ar nenovēršamiem dzīves pavērsieniem un atrast risinājumu visgrūtākajās situācijās.

Savukārt šīs pašas dienas vakarā – plkst. 19:00 – iespējams noskatīties režisora Dmitrija Petrenko iestudējumu, kuru režisors nosaucis par ilūziju drāmu – “Ģērbējs”. Izrāde saņēmusi divas “Spēlmaņu nakts” nominācijas.

Vai maz kāds zina, cik daudz enerģijas prasa ģērbēja amats? Nākas ne tikai tīrīt kostīmus, bārdas un ūsas, bet risināt arī aktiera personiskās problēmas, lai viņš vispār spētu kāpt uz skatuves. Normans (Rolands Beķeris – nominācija “Gada aktieris”), kurš savā amatā kalpojis kungam (Edgars Pujāts) ilgus gadus, zina visu, kas notiek teātrī un kunga galvā. Bet ko darīt, ja ilgstoši esi dzīvojis otra cilvēka dzīvi, mākslas vārdā esi bijis gatavs uz visu, un pēkšņi saproti, ka viss var izgaist pēkšņi un negaidīti?

Reizēm smeldzīgais, reizēm komiskais iestudējums atklāj skatītājiem arī daļu no teātra aizkulisēm. Tā darbība notiek divos laikos – pirms izrādes sākuma un tās laikā, bet, kā uzsvēris režisors, „izrāde nav tikai par teātri, tā ir par cilvēkiem. Māksliniekiem, kuri ziedojuši savu dzīvi mākslas vārdā, un apjauš, ka nesaprot, kā dzīvot, kad viss sāk zust.”

Biļetes jau iespējams iegādāties Biļešu paradīzes kasēs visā Latvijā, kā arī elektroniski www.bilesuparadize.lv.