Top izrāde par Runci ar sarkanajiem zābaciņiem kājās!

Top izrāde par Runci ar sarkanajiem zābaciņiem kājās!

25 janvāris, 2012

Jau vairāk nekā mēnesi Liepājas teātrī strādā jaunais režisors Mārcis Lācis – viņa vadībā top muzikāla izrāde bērniem „Runcis zābakos”. Izrādei par pamatu ņemta Šarla Pero pasaka, taču to skatuves vajadzībām pielāgojis dramaturgs Andris Kalnozols, mūziku sarakstījis komponists Jēkabs Nīmanis.

Latvijas teātru vidē Mārcis Lācis pazīstams kā režisors, kura izrādēs skatuvi līdzvērtīgi apdzīvo gan aktieri, gan lelles. Režisora vizītkarte ir izrāde „Novakars. Kopsavilkums” Nacionālajā teātrī, par kuru viņš saņēmis „Spēlmaņu nakts” spilgtākās debijas balvu.

„Visa mana darbība ir vērsta uz to, lai objektu teātris paplašinātos un arvien biežāk parādītos profesionālajos teātros. Domājot par „Runci zābakos”, man uzreiz bija skaidrs, ka galvenais varonis – Runcis – būs lelle,” uzsver režisors. „Pēc profesijas esmu leļļu un dramatiskā teātra aktieris, pēc studiju beigšanas iestājos režijas maģistros, jo sapratu, ka gribu iestudēt savu izrādi. Pirmos gadus studējot, īsti nesapratu, ko daru. Vai lelle ir tikai tas nieciņš, ko uzmauc uz rokas un kustina aiz širmja? Tad, pabraukājot apkārt pa pasauli un dažādiem festivāliem, sapratu, ka lelles izrādēm var piešķirt citas dimensijas. Klasiskais leļļu teātris mani nesaista. Interesē tieši sintēze starp lellēm un aktieriem, leļļu un dramatisko teātri. Turklāt izrādē nebūs lelles bīdīšana no viena punkta uz otru. Galvenais varonis būs gandrīz, kā dzīvs un kustēsies kā čūska.”

Runcim uz Liepājas teātra skatuves atdzīvoties palīdzēs aktieri Marģers Eglinskis, Gatis Maliks un Pēteris Lapiņš, kuriem šī ir pavisam jauna pieredze. „Aktieri tika iemesti lielā straumē, bet es esmu apmierināts ar to, ko un kā viņi dara. Viņi tiek galā labāk, nekā es cerēju. Mans mērķis ir panākt to, ka aktieri vada lelli ar tik precīzu plastiku, lai skatītājiem ne brīdi negribētos paskatīties uz lelles vadītājiem,” stāsta M. Lācis.

Stāstu par Runci zābakos atpazīs ikviens, galvenās sižeta līnijas nav mainītas – tas vēstī par Runci, kurš ar savu gudrību palīdz saimniekam tikt gan pie mantas, gan iekarot princeses sirdi. Dramaturgs Andris Kalnozols materiālu gan nedaudz radoši pārstrādājis, piešķirot pasakas varoņiem savdabīgas īpašības – piemēram Edgara Pujāta atveidotais karalis ir liels saldummīlis, tāpēc viņam no saldumu ēšanas matu vietā sākusi augt cukurvate; Madaras Melnes princese ir tik ļoti pārlasījusies grāmatas, ka viņai nepieciešamas milzīgas brilles, lai kaut ko redzētu. Bet to, kāds ir Kaspara Kārkliņa atveidotais marķīzs, atklāsiet, noskatoties izrādi.

„Strādāju tā, lai interesanti būtu ikvienam – lai vecākiem, vecvecākiem, klases audzinātājiem un arī lielākiem bērniem nebūtu kā garlaicības pienaglotiem jāgaida starpbrīdis vai izrādes beigas,” pasmaida režisors.

Iestudējuma pirmizrāde paredzēta 9. februārī!