Top “Medus garša”

Top “Medus garša”

19 aprīlis, 2023

Šobrīd Liepājas teātrī notiek radošais process, lai sagatavotu izrādi „Medus garša”. Iestudējums pirmizrādi piedzīvos 12. maijā Liepājas teātra mazajā zālē koncertzālē „Lielais dzintars”.

Izrādi veido Liepājas teātra aktieris un režisors Mārtiņš Kalita, kuram šī būs pirmā izrāde Liepājas teātrī pēc Latvijas Kultūras akadēmijas programmas „Audiovizuālā un skatuves māksla” absolvēšanas. Mārtiņa veidotais diplomdarbs „Noslēpumainās variācijas”, ko viņš veidoja Goda teātrī, tika atzīta par labāko izrādi festivālā „Patriarha rudens”. Liepājas teātrī Mārtiņš līdz šim iestudējis Edgara Pujāta monoizrādi „Tas arī viss” un vairākus koncertuzvedumus.

„Medus garša” ir britu dramaturģes Šeilas Dileinijas luga, ar kuru rakstniece debitēja literatūrā 1958. gadā. Šī debijas luga arī izrādījusies visveiksmīgākā dramaturģes biogrāfijā.

Lugā risināts stāsts par sarežģītajām mātes (Helēna) un meitas (Džozefīne) attiecībām. Tā kā māti vairāk interesē gan alkohols, gan attiecības ar kārtējo mīļāko, Džo izmisīgi meklē pati savu dzīves ceļu, kas ne vienmēr noved pie labākajām izvēlēm. Lugas dramatismu veido gan smagie sociālie apstākļi, gan mīlestības trūkums, kuru izjūt abas sievietes, cenšoties to kompensēt, kā nu katra prot. Autore lugā nevairās runāt par sarežģītām tēmām – pusaudžu grūtniecību, atkarībām, vientulību.

Arī Mārtiņš Kalita savos darbos aktualizē sabiedrībai aktuālas un sāpīgas tēmas. “Kodols materiālā ir ļoti vienkāršs – par cilvēkiem, kas nesaņem to, ko viņi vēlas. Lugā ir māte, kas nav ne slikta, ne laba. Viņa ir viena. Ar savu ķibeli. Tāpat kā viņas meita – viena ar šo ķibeli. Abas ir vienas ar bērnu. Viena ir vientuļa, un otra ir vientuļa. Gan viena, gan otra ļoti grib justies labi, un abas gan jau zina, kā palīdzēt, tikai ir kaut kādi mazie parādiņi vai kaut kādas sāpītes, kuras mēs kāda iemesla pēc neatrisinām, un tik turpinām kraut uz pleciem. Arī dzīvē mēs nespējam pateikt to, ko patiesībā jūtam, mūsdienu pasaulē to ir ļoti grūti izdarīt. Taču es mēģināšu meklēt šajā izrādē arī vieglumu un humoru,” viņš saka par gaidāmo iestudējumu.

Izrādē piedalīsies aktieri – Agnija Dreimane, Karīna Tatarinova, Artūrs Irbe, Edgars Pujāts, Armands Kaušelis.

Kopā ar režisoru strādā mākslinieku komanda – scenogrāfs Aigars Ozoliņš, kostīmu māksliniece Ilze Vītoliņa, gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Izrādi iespējams noskatīties arī 13. un 20. maijā, kā arī 11. jūnijā.

Iestudējums finansēts projekta “Liepājas teātra jauniestudējumu ražošana 2022.un 2023.gadā” ietvaros (REACT-EU finansējums projekta numurs 13.1.4.0/22/I/004)
Projekta finansējums novirzīts Liepājas teātra jauniestudējumu ražošanai, veicinot plašāku kultūras pakalpojumu pieejamību, radot pozitīvu ietekmi uz vietējām kopienām, kā arī reģionālās kultūrvides aktivizēšanos un ekonomisko attīstību.
|Projekta ietvaros kopā Liepājas teātrī 2022.un 2023.gadā iestudēti 16 jauniestudējumi un sagatavots vēl vienu jauniestudējums, kura pabeigšana notiks 2024.gadā. Projekts atbalsta daudzpusīgas profesionālās mākslas pieejamību nacionālas vai reģionālas nozīmes attīstības centros Latvijā. Projekta kopējās izmaksas: EUR 549 999.42