Valmieras teātris viesizrādēs Liepājā piedāvās četrus iestudējumus!

Valmieras teātris viesizrādēs Liepājā piedāvās četrus iestudējumus!

13 janvāris, 2016

Martā Valmieras teātris viesosies Liepājas teātrī ar četrām izrādēm dažādu paaudžu skatītājiem: 10.martā skolēniem un jaunākās paaudzes liepājniekiem būs iespēja noskatīties režisora un scenogrāfa Reiņa Suhanova iestudēto „Maiju un Paiju”, 11.martā režisora Vara Braslas drāmu „Klaidoņa lūgšana”, 12.martā režisora Mārtiņa Eihes izrādi „Romeo un Džuljeta”, bet 13.martā režisora Viestura Meikšāna iestudēto kaprīzo komēdiju par realitāti, identitāti un teātri „Apjukums”.

„Brigaderes 1921.gadā sarakstītās pasaku lugas izmantotās fabulas pamatā ir ļoti sens iniciācijas rituāls, pusaudzim jeb bērnam pārkāpjot pieauguša cilvēka dzīves slieksni, jo tā ir būtiska starpība – bērns var sekot savām iegribām, neapzināti darīt sliktu, bet pieaugušam cilvēkam jārīkojas pareizi, jo viņš jau apzinās, kas ir ļauns un kas – labs,” par savu izrādi „Maija un Paija” saka režisors Reinis Suhanovs, ar kuru kopā pie izrādes tapšanas strādājusi videomāksliniece Katrīna Neiburga, kostīmu māksliniece Anna Heinrihsone, komponists Oskars Herliņš, horeogrāfe Linda Mīļā, galvenajās lomās – Elīna Vāne (Maija), Rūta Dišlere (Paija), Rihards Jakovels (Varis).

Vara Braslas izrādes „Klaidoņa lūgšana”, kas tapusi pēc Gunara Janovska romāna „Balsis iz tumsas” motīviem (Alvja Lapiņa dramatizējums), centrā ir bijušais latviešu leģiona karavīrs Arturs Skuja, kurš savas dienas vada kādā no Anglijas slimnīcām, dzīvojot dubultu dzīvi. „Jo tagad cilvēki brauc prom un grasās atgriezties, kad te būs labāk, bet Janovska radītais Arturs vārda tiešā nozīmē jūk prātā, jo viņam atņemta dzimtene,” par iestudēto izrādi stāsta režisors. Galveno lomu – bijušo latviešu leģionāru Arturu Skuju spēlē aktieris Mārtiņš Meiers.

Par savu iestudējumu „Romeo un Džuljeta” režisors Mārtiņš Eihe, kura vārds liepājniekiem nav svešs, jo savulaik pats gan spēlējis, gan iestudējis izrādes Liepājas teātrī, saka: “Es izvēlējos šo lugu, jo tajā tik uzskatāmi ir pretstatīts tas, ko mēs visi gribam, ar to, ko mēs īstenībā darām. Un mēs gribam mīlēt un būt mīlēti, gribam būt laimīgi, taču būt destruktīviem ir vieglāk.” Galvenajās lomās jaunie Valmieras teātra aktieri – Rūta Dišlere un Rihards Jakovels, kostīmu māksliniece Baiba Litiņa, horeogrāfs Aigars Apinis.

Viesizrāžu noslēdzošās izrādes „Apjukums” režisors Viesturs Meikšāns Liepājas teātrī nesen veiksmīgi iestudējis Aleksandra Ostrovska darbu „Portreti. Vilki un avis”. Par Mariusa fon Maienburga lugu „Apjukums” režisors saka: ”Tā nav mums ierastā dramaturģija ar noteiktu un saprotamu sižetu. Maienburga izpratnē par teātri galvenais jēdziens patiešām ir – apjukums. Viņš raksta par rietumu kultūras cilvēku, kuram pilnīgas brīvības un individuālo vērtību pārbagātībā ir zudusi jebkāda koordinātu sistēma un spēja orientēties pasaulē. Vilciens ir nogājis no sliedēm, bet tās jau tepat kaut kur ir.” Izrādes radošajā komandā – kostīmu māksliniece Ieva Veita, horeogrāfe Linda Mīļā, gaismu mākslinieks Krišjānis Strazdīts, lomās – aktieri Elīna Vāne, Māra Mennika, Mārtiņš Meiers un Imants Strads.

/Informāciju sagatavoja Madara Rutkēviča – VDT Literārās daļas vadītāja/