Nedomājiet, ka izrāde ir drūmas nolemtības pilna – jāsmejas ir daudz, taču smiekli ir tādi – mazlietiņ ar pārmetumiem par savu spurgšanu un iekšēju nokaunēšanos aizdarīti. Jo tas, ko redzam, patiesībā nav smieklīgi. Bet citādi jau to skatīties būtu nebaudāmi, un Konstantīns Bogomolovs, kurš lieliski pārvalda traģikomisko nošu vijumu, to labi zina.

— Līvija Dūmiņa (“Neatkarīgā” / “Stavangera”)

Vecākais dēls

kAleksandrs Vampilovs
ANTIUTOPIJA
Režisore – Gaļina Poliščuka

Kādā vēlā rudens vakarā Busigins un Silva nokavē pēdējo vilcienu. Kad neviens no apkārtējo māju iedzīvotājiem savas durvis neatver, viņiem nākas likt lietā visu savu izdomu, lai nebūtu nakti jāpavada uz ielas. Un tad viņi pieklauvē pie Sarafanova durvīm…

A. Vampilova (1937-1972) lugas ieņem nozīmīgu vietu krievu literatūrā, taču dramaturga karjeras ceļš ir bijis ļoti ērkšķains, dzīves laikā viņa darbi tika iestudēti tikai provinces pilsētās. Kā min G. Poliščuka: „Neskatoties uz „tautas ienaidnieka” dēla sūro bērnību (Vampilova tēvs tika nošauts lēģerī neilgi pēc dēla dzimšanas), dramaturgs ļoti pārdzīvoja savu lugu iestudēšanas aizliegumu Maskavā, nebeidzamo cīņu ar cenzūru, kā arī pārmetumus par sižetu samākslotību un padomju cilvēku apkaunojošu tēlu radīšanu.”

G. Poliščuka izvēlējusies iestudējumu veidot savdabīgā vidē, sava veida pamestā pilsētā, kur joprojām dzīvo cilvēki, bet vēlas no tās tikt prom. Režisore iedvesmu smēlusies Andreja Tarkovska filmā „Stalkers”, kurā darbība notiek noslēpumainā vietā, kas tiek dēvēta par zonu. „Mūsdienu Krievija – tā atkal ir baisa eksperimenta zona, kuru krievu literatūrā aprakstījuši tādi autori kā Bulgakovs, Zamjatins, Platonovs,” piebilst režisore.

Lomās:
Sarafanovs – Leons Leščinskis
Busigins – Kaspars Kārkliņš
Silva – Viktors Ellers
Vaseņka – Rolands Beķeris
Ņina – Anete Berķe
Kudimovs – Edgars Pujāts
Makarska – Ilze Trukšāne
Kaimiņš – Pēteris Lapiņš
Jaunās meitenes – Everita Pjata-Gertnere un Samira Adgezalova

Scenogrāfe – Elīna Valdmane
Kostīmu māksliniece – Marija Rozīte-Vītola
Gaismu mākslinieks – Mārtiņš Feldmanis
Iestudējumam izmantots Andreja Miglas tulkojums

Izrādē smēķē!

Pirmizrāde 2016. gada 3. decembrī

ATSAUKSMES PAR IZRĀDI:
Jūtas ar gāzmasku galvā – līgas Ulbertes recenzija laikrakstā “Kultūras Pulss”
Zāles stiebri asfalta plaisās – Vēsmas Lēvaldes recenzija portālā “Kroders.lv”

Foto: Ziedonis Safronovs

  1. Я из Литвы,поэтому пишу по-русски.
    Странно,что до сих пор никто не прокомментировал постановку…
    Спектакль понравился,игра актеров-изумительна,все отработали на 200%!
    Немного недоумеваю от режиссуры.Пьеса В.Вампилова хороша сама по себе,действие могло происходить практически в любой стране.Для чего надо было исскуственно прилепливать Чернобыль и “Сталкер” А.Тарковского ?Все эти вставки смотрелись чужеродными.
    И ещё-трусики Макарской были не к месту.Это ж театр,а не варьете.

  1. Šim rakstam vēl nav nevienas atsauces.

Lai pievienot komentāru